...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۳ شهریور ۱۳۹۵

اختلاس مارو «کشفیدند!» دارند باهاش پز می دند

وحید میرزایی

چند وقتیه از پلیس آگاهی گرفته تا دولت و دادگستری و… مدام خبر از کشف اختلاس جدید می شنویم. حالا جالب تر اینه که میان تو رسانه ها از افزایش « آمار کشف اختلاس» می گند. واقعاً حبذا! خواهش می کنم دوستان به ترکیب «کشف اختلاس» عنایت بیشتری داشته باشید. «کشف اختلاس». ببینید اختلاس در مملک عزیزمون چقدر حالت عادی و روتینی به خودش گرفته و به صورت دیفالت و پیش فرض جزء لاینفک چرخه ی اقتصادی شده که الان دیگر صحبت مسؤولین وجود یا عدم وجود اختلاس نیست. الان دیگه توانایی در کشف و خنثی سازی اونه که محل بحث و مناقشه است. واگرنه که خب به هر حال اختلاس هست، ماهم که هستیم دور هم. تورو خدا پا نشید، دو دقیقه اومدیم خودتون رو ببینیم، یه اختلاسی کنیم و بریم. با این وضعیت احتمالاً در مناظرات انتخاباتی دوره ی بعد ریاست جمهوری همچین دیالوگ هایی رد و بدل میشه::
نامزد اول: متأسفانه در دوره ی اصلاحات کشف اختلاس فقط ۸ درصد بود، در حالی که در دوره ی اول مهرورزی با وجود اینکه تعداد اختلاس ها و میزان آن بی سابقه بود، اما دولت توانست ۲۰ درصد اختلاس ها را کشف کند که این خود دستاورد بزرگی است. در سال های پایانی دولت مهرورزی شاهد بودیم که با تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر مسؤولین، اختلاس به بیشترین میزان خود در ۳۰ سال گذشته رسید و یکی از شاخص های مهم اقتصادی یعنی«نرخ کشف اختلاس» تا ۵۰ در صد افزایش یابد. همین امر منجر شد با تقریب خوبی دیگر در صنعت اختلاس به خودکفایی رسیدیم. این میزان نرخ کشف اختلاس در هیچ دوره ای حتی دوره ی اصلاحات که داعیه آزادی های مدنی و اجتماعی را داشت، انجام نگرفت. البته این کشف۵۰ درصدی در همان دوره ی مهرورزی انجام نشد بلکه دولت مهرورز چنان کار پایه ای و ریشه ای کرده بود که اثرات و تپه های آن در دوره ی بعد یعنی تدبیر و امید مشخص و اصطلاحاً بویش بلند شد. اما متأسفانه در دولت تدبیر و امید با حضور تعدادی از مشاوران و وزرای ناکارامد با اندیشه ی سرمایه داری مخصوصاً آقای سریع القلم و ترکان، این شاخص مهم تا ۳۰ درصد کاهش یافت که نشان از عدم عزم جدی دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی داشت.

نامزد دوم: بی انصافی نکنید. همین کشف ۳۰ درصد، عدد کمی نیست. در دولت اعتدال هم سعی بر این بود تا این شاخص افت شدیدی نکند و با شیب ملایم کاهش یابد اما با این حال در همین دوران هم به زیر ۲۰ در صد نرسید.

نامزد سوم: به نظرم کشور باید به صورت فدرالی اداره شود. ما می خوایم تو کشور ۵ تا فدرال درست کنیم…(قشنگ معلوم است محسن رضایی است)

نامزد چهارم: من با یک اختلاف جزئی شکست می خورم. قول می دم.

www.chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>