...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۱۳ بهمن ۱۳۹۴

به لرها چه ربطی دارد؟

رضا ساکی

مسئله ساده است. برخی از صبح تا شب در دفاع از مهران مدیری می‌گویند: پزشکان باید سعه‌صدر داشته باشند و نشان دادن یک عده پزشک شارلاتان به معنای این نیست که همه پزشکان این‌طوری هستند. حرف مدافعان مدیری و دیگر برنامه‌های طنز درست است. ما نباید تعمیم بدهیم. تعمیم دادن یک کار غیراخلاقی است و در اخلاق رسانه‌ای نمی‌گنجد. یعنی اگر شما وارد یک شهری شدید و در ورودی آن شهر جیب شما را زدند نباید بگویید همه مردم این شهر دزدند. این کار درست نیست.

حرف‌هایی که زدم خیلی بدیهی بود و لابد می‌گویید ساکی چرا توضیح واضحات می‌دهد. بله توضیح واضحات است اما چه کنم که برخی اخلاق را رعایت نمی‌کنند. یعنی اخلاق رسانه‌ای را گاه رعایت می‌کنند و گاه رعایت نمی‌کنند. یعنی برای مهران مدیری گلو پاره می‌کنند و خوب هم می‌کنند که پاره می‌کنند اما خودشان وقتی یک عده ماکتی در یک شهر می‌سازنند و باعث آبروریزی می‌شوند آن را به همه مردم شهر تعمیم می‌دهند و مسخره‌بازی درمی‌آورند که مثلا ببینید لرها چه کرده‌اند. بله، مثلا همین ماکتی که اخیرا در خرم‌آباد ما نصب کردند. این ماکت چه ربطی به مردم شهر خرم‌آباد دارد؟ یا ماکت ارومیه یا کرمان چه ربطی به مردم آن شهرها دارد. چرا تعمیم می‌دهیم؟ چرا دایم دنبال راهی برای مسخره کردن هم هستیم؟ حرف من نیست که شما به کاستی‌ها و چیزهای مسخره نخندید، بخندید ولی تعمیمش ندهید. آن ماکت یک نفر یا دو نفر یا چند نفر ساخته‌اند. لرها نساخته‌اند که. کرمانی‌ها نبوده‌اند که. این تعمیم دادن‌‌ها خوب نیست. مسخره‌بازی و مسخره کردن که شغل من است و بابت این کار از اینجا و آنجا حقوق می‌گیریم، حد دارد. حدش را باید رعایت کنیم. ولی وقتی از حد می‌گذرد این‌طوری می‌شود که وقتی آن ماکت را جمع هم می‌کنند باز شوخی‌‌ها تمام نمی‌شود. تعمیم دادن‌ها تمام نمی‌شود.

تو را به جان عزیزتان تعمیم ندهید و به تعمیم‌دهندگان هشدار بدهید.

باقی بقای‌تان / چیزنا chizna.ir

7 دیدگاه

 1. kamyab می‌گه:

  معلومه دلتون خیلی پر بوده ها…

 2. ارغوان می‌گه:

  متاسفانه ما همه تا جایی منطقی هستیم که به ضرر منافعمون نباشه. باهاتون صد در صد موافقم. من از پرسنل بهداشتیم ولی با سریال مهران مدیری مشکلی ندارم.چون به طنز اعتقاد دارم و به نظرم طنز در نهایت کار باعث بهبود امور و رفع کاستیها میشه منتها تو این مدت خیلی از مردم با استناد به اون سریال برخوردهای بدی با ما داشتند. امیدوارم مردم کشورم یاد بگیرند که این برنامه ها رو به همه تعمیم ندهند.

 3. حدیث می‌گه:

  و یک نکته دیگر آقای ساکی عزیز،
  اگر با این دید که به مردم لر و خرم آباد نگاه میکنن بخواهیم به کل ایران نگاه کنیم
  شک نکنید همه لر ( با تعریفی که خودشان از ما دارن) هستند بلکه مراتبی بالاتر که بخاطر همین نمیشه بهشون گفت لر.

 4. محسن می‌گه:

  این اخلاق مفتضح فقط به ما تعلق نداره. در انگلیس اسکاتلندیها در حوزه شوروی سابق ارمنی ها و …همش مورد تعمیم قرارمیگرن ! اما مساله این است که علاوه بر اینکه این اخلاق باید عوض بشه کل این همشهری ها باید گوش اون ابلهی را که خبط به این بزرگی میکنه رو بگیرن بگن: هوووووی یه غلطی بکن که فقط به نام خودت تموم بشه ،توی این گند اخلاقی های تعمیمی!

 5. مهران می‌گه:

  وقتی میگن مردم فلا جا خسیس هستند، معنیش این نیست که همشون خسیس اند، یعنی به طور کلی بیشترشون خسیس اند! اگه بگید نه، معلومه شما هم همچین دست و دلباز نیستید!

 6. سارا می‌گه:

  کاملا حرفتون درسته متاسفانه توی فرهنگ جامعه ما این تعمیم دادن کاملا جا افتاده من خودم هم لر هستم و شاهدم بعضی اوقات افراد غیر لر چطور به قوم و فرهنگ اون حمله میکنن و گناه یه سری از افراد رو که توی همه اقوام ممکنه وجود داشته باشه چطوری به نام تمام قوم من تعمیم میدن و اون تعداد رو نماد فرهنگ و اصالت ما میدونن. متاسفم…

 7. اکبر چیز می‌گه:

  صلوات برفست
  سبیلات کافیه تا هر کی بر ضد فرهنگ و اقوام ایرانی از جمله لرستانی های عزیز و گل سرسبد طنز نویساش شما حرف بزنه فوبیای ساکی بگیره
  با حفظ سمت بعنوان رییس ستاد مبارزه با تک سر نشین ها فوبیای تک سرنشینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>