...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

چیز ویژه


۲۰ دی ۱۳۹۴

سخت نگیرید!

حمید برزگر

نمیدونم اینجا چرا همه اینقدر به خودشون سخت می‌گیرند؟ واقعا رعایت اصول شهروندی و انسانی به این اندازه مهمه که آدم از راحتی و منافع خودش بگذره؟ من سال‌ها دور از وطن زندگی کردم و حالا برگشته‌ام تا با انتقال تجربیاتم شما را با روش راحت زندگی کردن آشنا کنم.
این مدتی که در مرز پرگهر نبودم با فرهنگ اونجا خو گرفتم و زندگی خیلی راحتی رو تجربه کردم.
به نظرم ما تو کشورمون خیلی همه چی رو سخت می‌گیریم. خیلی راحت‌تر از این‌ها می‌شه زندگی کرد. این‌بار می‌خوام شما رو با فرهنگ رانندگی اونجا آشنا کنم.
روز اولی که می‌خواستم برم شهر رو بگردم از برادرم خواستم ماشینش رو در اختیارم بذاره. هنوز درخواستم رو نگفته بودم که دیدم همه خانواده دارند چپ‌چپ نگاهم می‌کنند و بعد یکی‌یکی از مضرات استفاده از وسیله شخصی و تک‌سرنشین و مزایای وسایل نقلیه عمومی برام داد سخن سردادند. البته من کوتاه نیامدم و با ماشین شخصی برادرم رفتم.
از اینکه هوا آلوده بشه نترسید. چرا انقدر احساس مسوولیت می کنید؟ اونجا کسی به این چیزها فکر نمی‌کنه و همه منتظرند یکی دیگه یه کاری کنه، شاید نفس کشیدن یه خورده سخت بشه ولی در عوض خودت راحتی! مسوولیت این چیزها که با مردم نیست، دولت خودش باید یه کاری بکنه که هوا تمیز بمونه.
رانندگی تو ایران با این همه راننده مقرراتی و مودب هم سختی‌های خودش رو داره، نمی‌دونم چرا همه اینقدر دقیق و طبق قوانین رانندگی می‌کنند؟ رانندگی بدون لایی کشیدن، سرعت غیر مجاز یا ورود ممنوع رفتن که لذتی نداره. مردم تو ایران علاوه بر اینکه خودشون رو از این لذت‌ها محروم می‌کنند تجربه خیلی چیزهای دیگه رو هم از دست می‌دهند.
مثلا اونجا هنگام رانندگی اگر ماشینی جلوت می‌پیچیه یا راه نمی‌ده می‌تونی شیشه رو پایین بکشی و هر چی از دهنت در می‌آد نثار طرف کنی. البته معمولن طرف هم پایه است و پا به پات فحش می‌ده و شرایط را برای دادن فحش‌های جانانه‌تر فراهم می‌کنه. سخت نگیرید خودتون رو تخلیه کنید و یه کم موقع رانندگی به هم فحش بدید، ببینید چه لذتی داره. روانشناس‌ها تخلیه روانی رو یکی از راه‌های رسیدن به سلامتی می‌دونند.
زیاد سرتون رو درد نیارم، یه سری پیشنهاد دارم که نتیجه تجربیاتم از زندگی اونور آبه، براتون فهرست می‌کنم تا از رانندگی و رفت و آمد توی شهر لذت بیشتری ببرید.

۱- حداقل یک بار در روز چراغ قرمز رو رد کنید.
۲- هیچوقت خودتون رو واسه جای پارک تو زحمت نندازید، دوبله یا سوبله پارک کنید.
۳- از بوق زدن نترسید، هرجا دلتون خواست تا می‌تونید بوق بزنید.
۴- به هیچ عنوان به کسی راه ندید.
۵- اگر خروجی اتوبان رو رد کردید لذت دنده عقب گرفتن تو اتوبان رو فراموش نکنید.
۶- اگر کمربند ایمنی اذیت‌تون می‌کنه نبندید، برای جلوگیری از جریمه شدن همینطوری تزیینی بندازیدش رو شکمتون.
۷- اگر خروجی اتوبان شلوغ بود زرنگ باشید، از سمت چپِ ماشین‌ها تا دم ورودی برید و خودتونو یه جوری جا کنید.
۸- از لذت مکالمه با موبایل هنگام رانندگی غافل نباشید.
۹- اگر تو خط سرعت ماشین جلویی راه نداد با نور بالا کورش کنید. اگه روش زیاد بود و کنار نرفت با همون سرعت برید بچسبید بهش تا بترسه و کنار بره.
۱۰- اگه تو ترافیک دیدید آمبولانس راه گرفته و با سرعت می‌ره بندازید پشتش و گازشو بگیرید تا زودتر به مقصد برسید.
۱۱- دوربین‌های پلیس را شناسایی کنید و هر جا که دوربین نبود با سرعت غیر مجاز برانید.
۱۲- گاهی از راست سبقت بگیرید تا تعادل بین نیمکره چپ و راست مغزتان برقرار شود.
۱۳- یک برگه جریمه قدیمی همراه داشته باشد تا درصورت لزوم وقتی زیر تابلوی ایستادن ممنوع پارک می‌کنید، زیر برف پاک کن ماشین بگذارید.
۱۴- اگر کسی با نور بالا پشت سر شما می‌آمد سرعتتان را کم کنید تا او جلو بیفتد، سپس پشت سر او حرکت کنید و نور بالا را ثابت در چشمانش بیندازید.

می‌دونم برای شما این رفتارها قابل باور نیست اما می‌شه اینطوری هم رانندگی کرد و لذت برد. فقط کافیه یه بار امتحان کنید. / چیزنا chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>