...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۳ دی ۱۳۹۴

شب یلدا و رسم رسومش

پویان فراستی

مشخصا شب یلدا و رسم رسومش برای ما ایرانیان اهمیت زیادی دارد. خانواده من هم از این قاعده مستثنی نیست. هر سال شب یلدا تمام خانواده در خانه مادربزرگم جمع می‌شوند و در کنار هم این شب زیبا را جشن می‌گیرند. در ادامه برای آشنایی شما عزیزان با این شب عزیز یک گوشه از مکالمات و روابطی را که در این شب بلند در خانواده من شکل می‌گیرد شرح می‌دهم:
جمع به دو قسمت مردانه و زنانه تقسیم می‌شوند و عمه‌ها با اینکه هر روز و هر ثانیه در پای تلفن و تلگرام و اینستاگرام با یکدیگر در حال صحبت هستند باز هم این فرصت را غنیمت شمرده شروع به غیبت مسلسلی می‌کنند و از یک دقیقه اضافی که در این شب به دست آوردند ‌‌نهایت استفاده را می‌کنند و آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به هایلایت موهای صغری خانوم را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و برای فردا عصر قرار می‌گذارند که برای بار سوم در این هفته باهم به آرایشگاه بروند و کمی خرید کنند.
در سمت دیگر خانه عروس‌ها کمی دور‌تر از عمه‌ها نشتند و به این فکر می‌کنند که چی شد وارد این خانواده شدند؟ آیا واقعا این بود آمال و آرزوهای آن‌ها؟ بهتر نبود درس را ادامه می‌دادند و کلا بیخیال شوهر می‌شدند؟
اما در سمت دیگر خانه شوهرعمه‌ها در کنار هم نشستند و با اینکه روی هم پنج کلاس و یک ثلث سواد آکادمیک دارند راجع به سیاست‌های خارجی دولت بحث می‌کنند و در ‌‌نهایت به این نتیجه می‌رسند که این‌ها همه دستشان در یک کاسه است و بعد از رسیدن بحث به این نقطه پدرم گوی رقابت گل‌واژه گفتن را از داماد‌های خانواده می‌رباید و فیلم جدیدی از خانه الکسیس سانچز و پسر سیزده ساله‌اش رو می‌کند. داماد‌ها هم در عین اینکه برای دیدن این فیلم جدید سر از پا نمی‌شناسند سعی می‌کنند وجه روشنفکری خود را حفظ کنند و با لبخند حاکی از تمسخر و رضایت فیلم را تا آخر می‌بینند و دوباره بحث مهم سیاسی ورزشی خود را از سر می‌گیرند.
در این بین هرجا که حرف کم می‌آید شروع به صحبت با بچه‌ها می‌کنند:
پسرم ایشالا کی درست تموم می‌شه؟
پویان جان نمی‌خوای ازدواج کنی؟
پویان راست می‌گن بزرگمهر انقدر کچله؟
بعد از شنیدن جواب‌ها کمی نصیحت می‌کنند و آجیل می‌خورند و دوباره به گل‌واژه‌گویی مشغول می‌شوند و تقریبا هیچکس حواسش به مادربزرگی که روی ویلچر نشسته نیست. / چیزنا دات آی‌آر chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>