...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۱۲ مهر ۱۳۹۵

مافیای قدرت در نفوس و مسکن

مسعود مرعشی

ما ایرانیها همواره نشان داده ایم که اهل مشارکت کردن هستیم. از مشارکت در انتخابات بگیرید تا مشارکت در حل و فصل امور خصوصی دیگران تا مشارکت در مدیریت جهانی.
یکی از مسائلی که این روزها بعنوان عرصه مشارکت مردمی مطرح شده سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن است. حال با توجه به آمار منتشر شده، دلایل مشارکت پایین تهرانی ها در این نوع سرشماری را از نظر خودمان مطرح می کنیم:

۱) یارانه: از وقتی که صحبت از حذف یارانه ها شد، در تهران همه به همدیگر مشکوک نگاه می کنند، برای تهیه گوشت و مرغ جوراب زنانه به سرشان می کشند و خرید می کنند مبادا شناسایی شوند. مجموع شرایط مردم را به این باور رسانده که بر اساس یک قانون نانوشته:«هرچه بیشتر بشناسنت، احتمال حذف یارانت بیشتره».
حتی شایعه شده در مدارس غیرانتفاعی نیز دانش آموزان از معرفی خود به معلم کلاس سر بازمیزنند. با تمام این شرایط، انتظار آماردهی داوطلبانه از عقل سلیم به دور است.

۲) توهم توطئه: کافی است کمی در جامعه حضور داشته باشید تا بدانید همه چیز کار خودشان است این طرح هم همینطور، حتی برخی افراد خاص اعتقاد شدید دارند «آمارگیری کار هاشّمیه»، پس مردم به این طرح نه می گویند تا ضربه سختی به مافیای قدرت زده باشند.

۳) امنیت اطلاعات: اولین چیزی که بعد از مطرح شدن بحث آمار و اینترنت به ذهن ما می رسد مساله رو شدن هیستوری اینترنت است، البته ما که صرفا برای تحقیق و توسعه سراغ اینترنت می رویم ولی چرا آبروی خودمان را در معرض ریخته شدن قرار دهیم؟

۴) گرانی اینترنت: یک عادت خوب هر فروشنده و سرویس دهنده ای، شناسایی کالای مورد استقبال مردم و افزایش قیمت آن است.
بنابراین اصلا بعید نیست که با استقبال مردم از آماردهی اینترنتی، به یکباره قیمت اینترنت دوبرابر بشود.

www.chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>