...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۸ مهر ۱۳۹۵

ما خودمان نیستیم

مرتضی قدیمی

این روزها همه دوست داریم خودمان نباشیم و به عبارت دیگر دوست داریم یکی دیگر باشیم. یکی که خودمان نیستیم.
مثلا دوست داریم شجریان‌باز باشیم در حد مرحوم مشکاتیان یا هوشنگ ابتهاج و درحالی که تا به حال هیچ ترانه‌ای را از شجریان گوش نداده‌ایم و فلش‌مان پر از صدای امیر تتلوست همه جا می‌نویسیم خدایا شکرت که استاد سلامت هستند و به مام وطن بازگشتند. قاعدتا توی تاکسی اگر رادیو پیام، ترانه گل‌پونه‌های بسطامی را پخش می‌کند بعد از تکان دادن سر، خواهیم گفت واقعا چه خوب شد استاد به ایران بازگشت. حیف صاحب این صدا نیست که اینجا نفس نکشد. البته خیلی مطمین نیستم با داشتن آن فلش بتوان چنین اظهار نظری داشت.
یا دوست داریم خودمان را گیاه‌خوار معرفی کنیم در جمعی که همه گیاه‌خوارند غافل از اینکه وقتی اسم چلوماهیچه‌ را می‌شنویم در ناخودآگاهمان رستوران‌های شاندیز جردن، پسرخاله هشتگرد، پسران کریم مشهد یا دهباشیان مطهری طوری نقش می‌بندد که با سر رفته‌ایم توی ظرف ماهیچه و با دیدن سیخ شیشلیک عارف می‌شویم و اشعار مولانا را مرور می‌کنیم. ضمنا اگر چلوماهیچه جای دیگری را می‌شناسید که شاخ است این زیر بنویسید و خوشحال‌مان کنید.
یا دوست داریم خودمان را مدافع حقوق زنان معرفی کنیم وقتی هنوز از بیان خاطرات پراندن متلک‌های سبز خیلی پررنگ در جمع دوستان لذت می‌بریم و قاه قاه می‌خندیم. گاه حتی برای اینکه بگوییم خیلی مدافع حقوق زنان هستیم هرچه فحش بلدیم زیر عکس اینستاگرام براد پیت و جانی دپ می‌نویسیم و مخفی می‌کنیم از دیگران این جمله همیشه را که زن باید مراقب زنانگی‌هایش باشد و غذا و بچه‌ها.
یا اینکه دوست داریم بگوییم مدافع طبیعت و محیط زیست هستیم خصوصا دریاچه ارومیه و همه‌ی کاری که ممکن است بکنیم این است؛ هشتک به علاوه من دریاچه ارومیه هستم، من خرس لرستان هستم، من کویر لوت هستم، من کوه دماوند هستم، من گنجشکک اشی‌مشی هستم و…البته که با سیزده‌بدر و جوجه زدن وسط پارک نمی‌توان شوخی کرد. این روز برایتان خیلی مهم است و همچنین هرازگاهی به دندان کشیدن کباب بلدرچین.
همچنین دوست داریم یک فعال سیاسی یا اجتماعی باشیم که دیگر اینجا اوج خود نبودنمان است. هر روز عکس پروفایلمان یک نفر دیگر است بی‌آنکه آن خود خودمان تغییر کند و بی‌آنکه حال دیگری برایمان مهم باشد.
و چه ترسناک است دنیای این روزهای ما وقتی می‌بینیم یا حدس می‌زنیم هیچکس اویی نیست که می‌گوید حتی نویسنده همین مطلب که خودش را اینجا، یک طنزپرداز معرفی کرده است.

www.chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>