...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۱۳ مهر ۱۳۹۵

مراقب زیر آبتان باشید

حمید برزگر

در گذشته تا حدود صد سال پیش که خانه ها هنوز لوله کشی آب تصفیه شده نداشتند ، چیزی به نام «زیرآب» در زیر مخزن آب خانه ها تعبیه میشد تا از آن برای تخلیه آب استفاده شود. زیر آب به چاهی راه داشت و روش باز کردنش به این ترتیب بود که کسی به درون حوض رفته و زیر آب را باز میکرد تا لجن ته حوض از زیر آب به چاه برود و آب پاکیزه شود. اما در این میان گاهی کسی که با صاحب خانه دشمنی داشت به قصد ضربه زدن به او ، مخفیانه زیر آب خانه را باز میکرد تا تمام ذخیره آب پاکیزه به چاه برود.صاحب خانه وقتی خبردار میشد آهی از نهاد بر می آورد و می گفت « زیر آبم را زده اند.»
بعد ها این جمله تبدیل به مثالی شد برای زمان هایی که کسی در دشمنی با دیگری به بدگویی ، تخریب ، نان بُری و… او می پردازد.
حالا با گذشت سال ها و از بین رفتن زیر آب های فیزیکی و لوله کشی خانه ها به نظر میرسد ، روزانه میزان آه هایی که از نهاد مردم بر اثر زده شدن زیر آبشان بر می آید ، صدها برابر گذشته های دوراست. حتی در یکی از گزارش های غیر رسمی ادعا شده میزان آه های بر آمده از نهاد مردم بر اثر زده شدن زیرآبشان در شش ماهه اول سال ۱۳۹۵ برابر با کل آه هایی است که مردم به خاطر زده شدن زیر آبشان در طول تاریخ تا ابتدای سال ۹۵ از نهادشان برآورده اند. حالا ممکن است بگویید که شاید در گذشته همه کسانی که زیر آبشان زده شده آه از نهادشان برنیاورده باشند.اما کارشناسان معتقدند که آه از نهاد برآمدن یک عمل ناخودآگاه و غیر ارادی است که با «زده شدن زیر آب» و بر اثر ترشح هورمون «اکسی سوتین » روی می دهد. پس چرا این روزها آمار زیر آب زدن بالاست در حالیکه دیگر زیر آبی هم وجود ندارد؟
عده ای معتقدند این موضوع در ما نهادینه شده ، به این ترتیب که در اثر رفتار مداوم نیاکانمان «زیر آب زدن»گوشت شده به استخونمون و به عبارت علمی تر رفته تو DNA ما. اما این نظریه واقعا بی رحمانه است و با دیدگاه انسانی جور در نمی آید.
اما رفتار شناسان بر این باورند که «زیر آب زدن» یک رفتار اکتسابی است که افراد شکست خورده ، کم هوش ، حسود و گاهی بیمار از نظر روانی در راه دشمنی و گاهی برای موفقیت در زندگی به کار می بندند.همچنین وقتی یک فرد شایسته به جایگاهی دست می یابد ، همه ناشایستگان جمع میشوند تا زیر آبش را بزنند و جایگاه او را به دست آورند.
اما مگر ما چقدر بیمار روانی ، کم هوش ، حسود و شکست خورده داریم؟ مگر چقدر ناشایسته داریم؟ از آنجا که برای موفقیت «زیر آب زدن» باید آن را مخفیانه انجام داد.همیشه این افراد و تعدادشان مخفی خواهند ماند و ما فقط از راه آمار گیری از زیرآب خوردگان میتوانیم به تعداد افراد ناشایست ، کم هوش، حسود و شکست خورده جامعه دست پیدا کنیم.
می توان ساعتها در مورد این بیماری حرف زد اما من به همین اندازه اکتفا میکنم و فقط توصیه میکنم مراقب زیر آبتان باشید.
خداوند این سرزمین را از دشمن ،دروغ ، خشکسالی و زیر آب زنی دور نگاه دارد.

www.chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>