...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۳۰ مهر ۱۳۹۴

پایش به سبک پخ

مسعود مرعشی

بزرگی می‌گفت: «بکوش فیلترینگ در نگاه تو باشد، نه محتوای مجرمانه‌ای که بدان می‌نگری».
حالا حکایت اینترنت‌بازی این روزهای ماست. وضعیت فضای مجازی به حدی وخیم شده که مسئولان هرچقدر تلاش می‌کنند جلوی ورود انواع مصادیق مجرمانه را بگیرند، عده قلیلی با بازتعریف شبکه‌های اجتماعی آن را دور می‌زنند. ما هم ضمن ابراز تاسف برای این عده اندک (حدود ۸۰ میلیون نفر) و همدردی با مسئولان گرامی، پیشنهاد می‌کنیم این آب گل آلود را از سرچشمه ببندند. یعنی یک کوسه درسته بردارند بکوبند روی کابل‌ها و خلاص!
حالا اگر بعضی‌ها خیلی اصرار دارند که اینترنت وجود داشته باشد، فیلتر کردن یک سایت از یک محل مشخص راه چندان مناسبی نیست. باید ریشه‌ای‌تر برخورد شود. مثل تفکیک زباله در مبدأ، دیتا هم که از دید مسئولان ما فرق چندانی با زباله ندارد، باید در مبدأ تفکیک شود. حالا که نمی‌شود فیلترینگ را در نگاه مصرف کنندگان قرار داد، چرا با فراگیر کردن نرم افزار «پخ» (مخفف پیر خردمند)، کاربران را محکوم به رعایت هر چیزی که مسئولان می‌پسندند، نکنیم؟
روش کار این نرم افزار به این شکل است که بار اول با روشن کردن سیستم به شما هشدار می‌دهد «عمو جون مصادیق مجرمانه منتشر نکنیا» شما می‌گویید خُب. دوباره هنگام وصل شدن به اینترنت اعلام می‌کند «ببین نری این سایتای معاند و دروغگو‌ها!». مجدد می‌گویید خب. هر صفحه جدید که باز می‌کنید یک بار چک می‌کند و می‌گوید «آفرین همین جا‌ها بچرخ، سایتای فیلتر نرو»
اگر خدای نکرده تصمیم بگیرید با استفاده از ۱۶ نوع فیلترشکن مختلف وارد سایتی مثل فیسبوک بشوید، آن وقت است که خون این نرم افزار به جوش می‌آید و فریاد وا اینترنتا سر می‌دهد و شما را سر جایتان می‌نشاند.
در مورد گوشی‌های هوشمند هم همین اتفاق می‌افتد. مثلا در همین اپلیکیشن تلگرام که خوشبختانه با اقدام به موقع دوستان دارد از رده خارج می‌شود. اگر حواستان نباشد و بخواهید یک لطیفه را اشتباهی در گروه‌های تلگرامی کپی-پیست کنید، پخ به شما می‌گوید: «داداش فکر نمی‌کنی لطیفه‌ای که داری می‌فرستی مناسب گروه همکاران رودرواسی‌دار نیست؟ واسه خودت می‌گما».
دقت داشته باشید که مهم‌ترین مساله در استفاده از چنین نرم افزاری حساب کردن روی هوش پخ است. در یکی از موارد آزمایشی، هنگامی که کاربر یواشکی مشغول تایپ کردن یک استتوس انتقادی بود، پخ از غیب ظاهر شد، زد پشت دستش تا دیگر یادش باشد از این زرنگ بازی‌ها در نیاورد.
شهرداری که در طرح تفکیک زباله در مبدأ موفق نبود، به امید آنکه طرح پخ موفق باشد. به این ترتیب لازم هم نیست که مسئولان عزیزمان برای پایش و رصد اقدامات مجرمانه هموطنانمان با صاحبان سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بزرگ وارد مذاکره شوند! / چیزنا دات آی‌آر chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>