...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

چیز ویژه


۱۶ شهریور ۱۳۹۵

کی بود ، کی بود ، من نبودم!

حمید برزگر

کمی که سرتونو بچرخونید و با دقت یا حتی بی دقت به اطرافتون توجه کنید ، پی میبرید که همه حتی خودتون زمان زیادی رو صرف پیدا کردن مقصر میکنید.از جستجو برای یافتن شخصی که لیوان رو روی زمین گذاشته و پای شما بهش اصابت کرده بگیر تا اون نامردی که سر پدر پدر بزرگتون رو کلاه گذاشته و زمیناشو بالا کشیده و وضع شما شده اینی که هست وگرنه الان واسه خودتون کبکبه و دبدبه ای داشتین که اون نامرد این موقعیت درخشان رو از چنگتون در آورده.
تاریخ گویای این واقعیته که بشر برای اینکه خیال همه رو راحت کنه و حرفی توش نباشه یه سری قانون وضع کرده که مقصر رو بشه راحت پیدا کرد ، البته خیلی وقتا مقصر پیدا میشه و به سزای عملش هم میرسه ، اما اگه زور بالا سر بشریت نباشه ، کدوم بشری حاضره که تقصیر رو گردن بگیره؟ اصولا همیشه یه مقصری اون بیرون داره واسه خودش راست راست میگرده و مسئول وضع موجوده اما تونسته قسر در بره و همه تقصیرارو بندازه گردن ما . از رفیق ناباب بگیر تا خود روزگار که معمولا مقصر اصلیه.
این وسط یه عده روان شناس نما یه سری فرضیه از خودشون در میکنند که تا تک تک افراد جامعه مسئولیت کارهاشون رو به عهده نگیرند ؛ جامعه مسئولیت پذیر نمیشه، که به نظر نمیاد حرفشون درست باشه. یعنی مثلا توقع دارند مردم خودشون رو مقصر موفق نبودن خودشون بدونند.مگه میشه؟ همیشه یکی دیگه باعث شده که ما موفق نشیم ، پولدار نشیم ، خوشبخت نشیم و …
حالا با این روحیه بشریت و وضع روانی همگانی وقتی یه مسایلی مثل اختلاس و بی قانونی در فیلان جا و رشوه گیری در بمان جا پیش میاد چه توقعی دارید؟ نکنه توقع دارید مسئول مربوطه خدای نکرده بیاد تقصیرارو گردن بگیره و استعفا بده؟ یا زبونم لال خودشو به قانون تحویل بده و بگه من رو محاکمه کنید؟
فکر نمیکنم که شما انقدر بی انصاف باشید و همچین توقعی از مسئولین ، حتی لحظه ای تو توقع دونتون جضور به هم برسونه. البته مسئولین هم به این انصاف شما احترام میذارند و به دنبال مقصر اصلی میگردند.
تو این بیکاری که دنیا رو برداشته ، اگه یه صنف مقصرین برپا بشه ، مطمئنم که اعضای این صنف حسابی کارشون میگیره ، چون انقدر چیزای مختلف با مقصرین ناشناخته رو زمین مونده که اگه مسئولیتشونو به عهده بگیرند ، فرصت سر خاروندن هم نخواهند داشت.
به هر حال مقصر چیزای مختلف هر کی که هست ، ما نیستیم. ما همه خوبیم ، باور کن.

www.chizna.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>