...

لطفا تاریخ را انتخاب نمایید

۲۹ آذر ۱۳۹۴

‌آمادگی‌خر

رضا ساکی

خبرهای امروز هم مثل دیروز. واقعا فکر می‌کنید من همین طور می‌نشینم پشت میز و می‌نویسم؟ باور کنید آن قدر سایت‌ها و روزنامه‌های شبیه هم هستند که گاهی تعجب می‌کنم. گاهی کیهان و شرق هم فقط تیترشان با هم فرق دارد و بقیه‌اش یکی است. خلاصه که امروز داشتم در خبرها می‌چرخیدم تا چیز دندان‌گیری پیدا کنم که ناگهان چیز عجیبی دیدم. عجیب‌تر از چیزهایی که در عالم سیاست است.
زمان ما یعنی در دهه شصت و حتی در دهه هفتاد فقط گاهی سوالات کنکور لو می‌رفت یا فروخته می‌شد. یعنی سوالات کنکور اصلی. امروز اما سوالات کنکور آمادگی هم به فروش می‌رسد.
بگذارید دقیق‌تر بگویم. شما به زور پدرومادر در کلاس‌های آمادگی کنکور فلان موسسه معروف ثبت‌نام می‌کنید اما حال ندارید واقعا در این کلاس‌ها شرکت کنید یا وقتی هم شرکت می‌کنید سرتان توی لاک خودتان است. این موسسه‌ها کنکورهای آمادگی برگزار می‌کنند که شما باید در آنها شرکت کنید و باعث افتخار پدرومادرتان بشوید. اما شما که هِر را از بِر تشخیص نمی‌دهید نمی‌توانید برای آنها افتخار کسب کنید و برای کنکور آماده بشوید. پس راه حل آسان را انتخاب می‌‌کنید و می‌روید سوالات کنکور آمادگی را می‌خرید. یعنی فلان موسسه در رادیو و تلویزیون و روزنامه و اینترنت دارد خودش را رفو می‌کند که فردا آزمون آمادگی کنکور داریم و سایت‌های بسیاری هم‌زمان دارند تبلیغ می‌کنند: سوالات امتحان فردای موسسه معروف موجود است.
بعد همین آدم‌های «سوالات‌کنکورآمادگی‌خر» توی فیس‌بوک‌ می‌نویسند: «ایران دیگه برام جای زندگی کردن نیست، باید برم.» یکی نیست بهشون بگه عزیزم تو با این سطح سواد به درد کوسه‌ها هم نمی‌خوری چه برسه به سفارت‌خانه‌های اروپایی.
ما که خلاف سنگین‌مون خریدن حل‌المسائل بود، این شدیم. اینا قراره چی بشن خدا می‌دونه.
باقی بقای‌تان / چیزنا دات ‌آی آر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>